Akademia umiejętności
Akademia Umiejętności
Otwórz drzwi naszej Akademii swoim kluczem do sukcesu!
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu zainspirowała nas sytuacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznych w województwie małopolskim oraz problemy z integracją społeczno-zawodową osób dotkniętych izolacją więzienną. Badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że mężczyźni w woj. małopolskim stanowią grupę osób wykluczonych społecznie z powodu długotrwałej izolacji na rynku pracy. Bezrobocie osadzonych jest drugim, po przeludnieniu, największym problemem polskiego więziennictwa. Na ponad 82 tys. przebywających w zakładach karnych i aresztach zatrudnionych jest tylko niespełna 22 tys. osób (PAP, 2007).Ponadto nadużywanie alkoholu jest częstym źródłem obniżenia zdolności do sprawnego wykonywania pracy zawodowej, zwiększa ryzyko utraty pracy i obniża zdolność do skutecznego poszukiwania zatrudnienia. Największą grupę osób z problemem alkoholowym w woj. małopolskim stanowią mężczyźni popełniający przestępstwa – osadzani w placówkach penitencjarnych. W 2007 roku 32,9% sprawców podejrzanych o dokonanie przestępstw było pod wpływem alkoholu (PARPA), odnotowano 324 przestępstwa z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, dokonane w woj. małopolskim (Główny Urząd Statystyczny, Kraków 2007). Ponadto w roku 2008 – 762 skazanych z problemem alkoholowym zakwalifikowano do oddziałów terapeutycznych.
Adresatami projektu są niepracujący mężczyźni z problemem alkoholowym, zamieszkali w województwie małopolskim, posiadający prawa publiczne, zdolni i gotowi do podjęcia zatrudnienia.
Celem projektu jest aktywizacja społeczno – zawodowa mężczyzn osadzonych w placówce penitencjarnej z regionu Małopolski.
W ramach projektu oferujemy:
Bezpłatne warsztaty rozwijające umiejętności i kompetencje społeczne, niezbędne na rynku pracy.
Bezpłatne kursy umożliwiające nabycie kwalifikacji i kompetencji zawodowych.
Bezpłatne poradnictwo zawodowe, psychologiczne i prawne.
Ponadto podczas szkoleń beneficjenci projektu otrzymają bezpłatny poczęstunek oraz niezbędne materiały szkoleniowe i wyposażenie dydaktyczne.
Projekt zakłada szeroki zakres oddziaływania. Założono 6 edycji trwających około 3,5 miesiąca każda. Zajęcia prowadzone są w 10 osobowych grupach dla zindywidualizowania form wsparcia.
Przy realizacji projektu brać będą udział doświadczeni psycholodzy, prawnik, trenerzy, doradcy zawodowi, liderzy klubów pracy oraz szkoleniowcy kursów kwalifikacyjnych.
Okres realizacji projektu: 01.01.2010 – 31.12.2011
W ramach projektu przeprowadzone zostaną następujące zajęcia:
Warsztaty umiejętności interpersonalnych i przedsiębiorczych.
Warsztaty motywacji i poczucia własnej wartości.
Warsztaty autoprezentacji i kreowania własnego wizerunku na rynku pracy.
Warsztaty psychodramy zawodowej.
Kurs komputerowy grafiki i projektowania stron WWW.
Indywidualne poradnictwo zawodowe.
Indywidualne poradnictwo psychologiczne.
Indywidualne poradnictwo prawne.
Biuro Projektu:
Pro-Inwest Centrum Edukacji i Pomocy Psychologicznej
ul. Leszczyńskiej 7
32-600 Oświęcim
tel. 032 209 05 32
e-mail: akademia@pro-inwest.org